Gold and Silver Fleets

UK Cadet Class National Championships 2019

Brixam Yacht Club

Results are final as of 17:11 on August 23, 2019

Overall

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Nat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Cadet Gold GBR 9994 Daisy Nunn Oscar Bush Waldringfield SC (8.0) (8.0) 3.0 7.0 1.0 1.0 2.0 3.0 1.0 1.0 35.0 19.0
2nd Cadet Gold GBR 10004 Phoebe Bradshaw Rhona Enkel Frensham Pond SC/Maylandsea SC 1.0 1.0 6.0 1.0 6.0 6.0 6.0 5.0 (12.0) (13.0) 57.0 32.0
3rd Cadet Gold GBR 10002 Katie Yelland Dom Rowell Frensham Pond SC (40.0 DNF) 7.0 2.0 10.0 3.0 4.0 8.0 1.0 3.0 (11.0) 89.0 38.0
4th Cadet Gold GBR 10012 Lia Fletcher Kali Karaskas Waldringfield SC/Stone SC 2.0 11.0 (12.0) (23.0) 2.0 5.0 12.0 2.0 5.0 2.0 76.0 41.0
5th Cadet Gold GBR 9962 Ollie Mears Will Mears Royal Corinthian YC (26.0) 3.0 21.0 4.0 8.0 7.0 3.0 (33.0) 6.0 4.0 115.0 56.0
6th Cadet Gold GBR 10051 Ethan Davey Alex Enkel Waldringfield SC/Maylinsea 5.0 5.0 9.0 11.0 13.0 8.0 10.0 (14.0) (15.0) 5.0 95.0 66.0
7th Cadet Gold GBR 9028 Elinor Watling George Little Frensham Pond SC 11.0 2.0 5.0 17.0 9.0 2.0 (22.0) 6.0 (26.0) 16.0 116.0 68.0
8th Cadet Gold GBR 9985 Olivia Gowland HarrietThorogood Waldringfield SC 10.0 (23.0) 8.0 3.0 4.0 (22.0) 17.0 10.0 7.0 9.0 113.0 68.0
9th Cadet Gold GBR 9982 Charlotte Leigh Tom Krailing Waldringfield SC (40.0 RET) 12.0 10.0 (14.0) 7.0 10.0 9.0 4.0 14.0 3.0 123.0 69.0
10th Cadet Gold BEL 9965 Anouck De Ripainsel Maxim Bastens WVD 4.0 9.0 (40.0 OCS) (40.0 OCS) 18.0 3.0 14.0 12.0 4.0 6.0 150.0 70.0
11th Cadet Gold GBR 10001 Toby Bush Kemmel Thorogood Waldringfield SC 12.0 (17.0) 7.0 6.0 (39.0) 14.0 1.0 9.0 10.0 15.0 130.0 74.0
12th Cadet Gold BEL 9369 Emma Van Hoof Leena De Blende RYCB (40.0 DNF) 13.0 1.0 13.0 14.0 11.0 7.0 13.0 (21.0) 18.0 151.0 90.0
13th Cadet Gold GBR 9977 Sam Goult Sarah McEwan Frensham Pond SC 13.0 14.0 11.0 5.0 (26.0) 15.0 (40.0 DSQ) 8.0 18.0 8.0 158.0 92.0
14th Cadet Gold GBR 8420 Rosie Targett Sophia Sfaxi Frensham Pond SC (40.0 RET) 10.0 15.0 9.0 22.0 12.0 11.0 18.0 16.0 (29.0) 182.0 113.0
15th Cadet Gold BEL 9212 Ziva Perko Thomas Winand Nuclear (40.0 DNF) 6.0 23.0 8.0 12.0 (40.0 OCS) 5.0 7.0 29.0 24.0 194.0 114.0
16th Cadet Gold GBR 9984 Ben Goult Alex McEwan Frensham Pond SC 9.0 4.0 29.0 16.0 5.0 9.0 (30.0) 16.0 (32.0) 27.0 177.0 115.0
17th Cadet Gold GBR 9983 Hazel Whittle Gwen Thorogood Waldringfield SC 15.0 (26.0) 13.0 2.0 21.0 18.0 21.0 (27.0) 17.0 20.0 180.0 127.0
18th Cadet Gold GBR 9964 Yasmin Sfaxi Matteo Mancini Frensham Pond SC/Fishers Green SC 3.0 16.0 14.0 (26.0) 17.0 16.0 (27.0) 24.0 13.0 26.0 182.0 129.0
19th Cadet Gold BEL 10055 Helena Schoonooghe Astrid Van Daele BZYC 6.0 (37.0) 24.0 21.0 11.0 20.0 15.0 19.0 19.0 (35.0) 207.0 135.0
20th Cadet Silver BEL 8514 Ioic Schoonooghe Emilie Winand BZYC Belgium 21.0 28.0 (33.0) 27.0 16.0 13.0 13.0 (29.0) 8.0 10.0 198.0 136.0
21st Cadet Gold GBR 9378 William Shepherd Tom Shepherd Frensham Pond SC 18.0 19.0 16.0 12.0 27.0 23.0 (32.0) 11.0 (33.0) 14.0 205.0 140.0
22nd Cadet Silver GBR 9876 Isobel Stewart Chloe Morgan Waldringfield SC (40.0 DNF) 15.0 4.0 (37.0) 29.0 25.0 20.0 17.0 20.0 12.0 219.0 142.0
23rd Cadet Gold GBR 8845 Toby Slump Emily Cullen Frensham Pond SC 16.0 29.0 (36.0) 24.0 (34.0) 21.0 4.0 22.0 9.0 23.0 218.0 148.0
24th Cadet Silver BEL 9038 Marie Bastens Lore Stroobandt RYCB 19.0 21.0 (31.0) 22.0 24.0 17.0 16.0 26.0 22.0 (31.0) 229.0 167.0
25th Cadet Silver GBR 9382 Max Buswell Monty Hampton South Cerney SC 17.0 (31.0) 17.0 19.0 19.0 19.0 29.0 (37.0) 31.0 22.0 241.0 173.0
26th Cadet Silver GBR 10032 Amelia Mayhew Elouise Mayhew Waldringfield SC 25.0 25.0 19.0 25.0 (31.0) 24.0 18.0 21.0 (30.0) 17.0 235.0 174.0
27th Cadet Gold BEL 9575 Miguel Toro Briek Boone VVW 23.0 22.0 (30.0) 18.0 20.0 (29.0) 28.0 25.0 23.0 21.0 239.0 180.0
28th Cadet Gold GBR 9877 Hamish Collingridge Robbie Stewart Waldringfield SC (40.0 DNF) (40.0 OCS) 32.0 33.0 10.0 31.0 23.0 20.0 2.0 30.0 261.0 181.0
29th Cadet Gold GBR 10076 Hannah Carruthers Libby Daunter Frensham Pond SC 7.0 32.0 26.0 28.0 (33.0) 28.0 25.0 (35.0) 25.0 19.0 258.0 190.0
30th Cadet Gold GBR 10003 Libbie Bush Joppe Pattyn Waldringfield SC (40.0 DNF) 20.0 27.0 20.0 (35.0) 26.0 19.0 28.0 28.0 28.0 271.0 196.0
31st Cadet Silver GBR 8852 Tristan Whittle James Bailey Waldringfield SC 24.0 (35.0) 18.0 29.0 (37.0) 27.0 24.0 34.0 35.0 7.0 270.0 198.0
32nd Cadet Silver GBR 9367 Tom Walker Ned Fairhurst Frensham Pond SC 22.0 18.0 22.0 30.0 32.0 32.0 (33.0) (40.0 RET) 11.0 32.0 272.0 199.0
33rd Cadet Silver GBR 9576 Edward Fletcher Charlie Bailey Waldringfield SC 20.0 24.0 25.0 32.0 25.0 34.0 36.0 15.0 (39.0) (39.0) 289.0 211.0
34th Cadet Gold GBR 9321 Ines Green Emilia Mayhew Waldringfield SC 14.0 34.0 20.0 36.0 23.0 (37.0) 35.0 (38.0) 27.0 25.0 289.0 214.0
35th Cadet Silver GBR 9027 Phoebe Barr Brandon Barker Royal Corinthian YC 27.0 27.0 28.0 34.0 15.0 30.0 (40.0 RET) 32.0 24.0 (37.0) 294.0 217.0
36th Cadet Gold GBR 9673 Alana Corbett Monty Slump Frensham Pond SC (40.0 DNC) 30.0 35.0 15.0 28.0 35.0 34.0 31.0 34.0 (36.0) 318.0 242.0
37th Cadet Silver BEL 8404 Kobe Stroobandt Roshan Uppal RYCB (40.0 DNF) 33.0 37.0 31.0 30.0 33.0 26.0 23.0 (38.0) 33.0 324.0 246.0
38th Cadet Gold GBR 7202 Emilia Hampton Jemima McMorris South Cerney SC (40.0 DNF) 36.0 (38.0) 35.0 36.0 36.0 31.0 30.0 36.0 34.0 352.0 274.0
39th Cadet Silver GBR 9401 Megan McMorris Ava Roberts South Cerney SC (40.0 RET) (38.0) 34.0 38.0 38.0 38.0 37.0 36.0 37.0 38.0 374.0 296.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com


Regatta Fleet

UK Cadet Class National Championships 2019

Brixham Yacht Club

Results are final as of 17:07 on August 23, 2019

Overall

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Nat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Cadet Regatta GBR 8854 Ryan Harris Oliver Caygill Frensham Pond SC 2 1 2 (3) (3) 2 1 3 3 1 21.0 15.0
2nd Cadet Regatta GBR 9371 Ethan Millar Thomas Pontet South Cerney 1 (4) (4) 2 1 1 4 2 2 3 24.0 16.0
3rd Cadet Regatta GBR 7679 Mimi Slump Jolyon Conway Frensham Pond SC 4 2 3 1 2 (5) (5) 4 1 2 29.0 19.0
4th Cadet Regatta BEL 8522 Erazem Perko David Toro Nuclear 3 3 1 (4) (4) 3 3 1 4 4 30.0 22.0
5th Cadet Regatta GBR 9080 Elisa Power Ammie Power South Cerney 5 5 (DNS) 5 5 4 2 5 (6) 6 50.0 37.0
6th Cadet Regatta GBR 9083 Olivia McMorris Josh Davidson South Cerney (DNS) (DNS) DNS DNS DNS 6 6 RET 5 5 64.0 50.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

CategoryResults
     © 2021 UK National Cadet Class Association