Sailwave results for UK Cadet Class Clemensen NautilusTrophy at Grafham Water SC 2019

UK Cadet Class Clemensen NautilusTrophy

Grafham Water SC

Results are final as of 9:04 on June 5, 2019

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Nat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Cadet Gold GBR 8352 Cally Terkelsen Pippa Smith Stone SC (29.0 DSQ) 1.0 2.0 1.0 33.0 4.0
2nd Cadet Gold GBR 10004 Phoebe Bradshaw Rhona Enkel Frensham Pond SC/Maylandsea 4.0 (7.0) 3.0 2.0 16.0 9.0
3rd Cadet Gold GBR 10002 Katie Yelland Dom Rowell Frensham Pond SC 2.0 (9.0) 4.0 4.0 19.0 10.0
4th Cadet Gold GBR 9983 Hazel Whittle Amelia Mayhew Waldringfield SC 1.0 (8.0) 5.7 RDGa 8.0 22.7 14.7
5th Cadet Gold GBR 10051 Ethan Davey Alex Enkel Waldringfield SC/Maylandsea 5.0 3.0 7.0 (10.0) 25.0 15.0
6th Cadet Gold GBR 9994 Daisy Nunn Oscar Bush Waldringfield SC (29.0 RET) 4.0 6.0 6.0 45.0 16.0
7th Cadet Gold GBR 10012 Lia Fletcher Kali Karaskas Waldringfield SC/Stone SC (29.0 RET) 13.0 1.0 3.0 46.0 17.0
8th Cadet Gold GBR 8420 Rosie Targett Sophia Sfaxi Frensham Pond SC 6.0 (11.0) 5.0 7.0 29.0 18.0
9th Cadet Gold GBR 9985 Olivia Gowland Harriet Thorogood Waldringfield SC 9.0 2.0 8.7 RDGa (15.0) 34.7 19.7
10th Cadet Gold GBR 9964 Yasmin Sfaxi Matteo Mancini Frensham Pond SC/Fishers Green 3.0 (12.0) 9.0 9.0 33.0 21.0
11th Cadet Gold GBR 9877 Hamish Collingridge Robert Stewart Waldringfield SC 8.0 6.0 9.3 RDGa (14.0) 37.3 23.3
12th Cadet Gold GBR 9028 Elinor Watling George Little Frensham Pond SC 7.0 10.0 11.0 RDGa (16.0) 44.0 28.0
13th Cadet Gold GBR 9984 Ben Goult Alex McEwan Frensham Pond SC (29.0 DSQ) 5.0 10.0 17.0 61.0 32.0
14th Cadet Gold GBR 9020 Jessica Watling Lilly Buckton Frensham Pond SC (29.0 RET) 17.0 12.0 11.0 69.0 40.0
15th Cadet Gold GBR 9982 Charlotte Leigh Tom Krailing Waldringfield SC (29.0 DSQ) 14.0 14.0 12.0 69.0 40.0
16th Cadet Gold GBR 10076 Hannah Carruthers Libby Daunter Frensham Pond SC (29.0 DSQ) 20.0 18.0 5.0 72.0 43.0
17th Cadet Gold GBR 10003 Libbie Bush Imogen Mayhew Waldringfield SC (29.0 RET) 15.0 16.0 13.0 73.0 44.0
18th Cadet Gold GBR 9673 Alana Corbett Monty Slump Frensham Pond SC 10.0 16.0 (21.0) 19.0 66.0 45.0
19th Cadet Silver GBR 9321 Ines Green Emilia Mayhew Waldringfield SC (29.0 RET) 22.0 17.0 21.0 89.0 60.0
20th Cadet Gold GBR 9378 Will Shepherd Tom Shepherd Frensham Pond (29.0 DNC) 23.0 19.0 18.0 89.0 60.0
21st Cadet Silver GBR 7202 Emilia Hampton Jemima McMorris South Cerney SC (29.0 DNC) 19.0 22.0 20.0 90.0 61.0
22nd Cadet Silver GBR 9576 Edward Fletcher Charlie Bailey Waldringfield SC (29.0 DNC) 21.0 20.0 29.0 RET 99.0 70.0
23rd Cadet Silver GBR 9027 Phoebe Barr Brandon Barker Royal Corinthian YC/Stone SC (29.0 DNC) 24.0 29.0 OCS 22.0 104.0 75.0
24th Cadet Gold GBR 10001 Toby Bush Kemmel Thorogood Waldringfield SC (29.0 DSQ) 18.0 29.0 DNC 29.0 DNC 105.0 76.0
25th Cadet Silver GBR 10032 Amelia Mayhew Loulou Mayhew Waldringfield SC (29.0 RET) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 116.0 87.0
25th Cadet Gold GBR 9977 Sam Goult Sarah McEwan Frensham Pond SC (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 116.0 87.0
25th Cadet Gold GBR 9962 Ollie Mears Will Mears Royal Corinthian YC (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 116.0 87.0
25th Cadet Gold GBR 8845 Toby Slump Emily Cullen Frensham Pond SC (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 116.0 87.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com




Sailwave results for UK Cadet Class Clemesen Nautilus Memorial Trophy at Grafham Water SC 2019

UK Cadet Class Clemesen Nautilus Memorial Trophy

Grafham Water SC

Results are final as of 9:06 on June 5, 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Nat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 Total Nett
1st Cadet Regatta GBR 8852 Tristan Whittle Dominik McArdle Waldringfield SC (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Cadet Regatta GBR 8910 Tom Walker Ned Fairhurst Frensham Pond SC (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
3rd Cadet Regatta GBR 9401 Megan McMorris Josh Davidson South Cerney SC 3.0 3.0 (4.0) 10.0 6.0
4th Cadet Regatta GBR 9371 Ethan Millar Ava Roberts South Cerney SC (4.0) 4.0 3.0 11.0 7.0
5th Cadet Regatta GBR 9083 Olivia McMorris Phoebe Millar South Cerney SC 5.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 17.0 11.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com




Sailwave results for UK Cadet Class Spring Series 2019 at Grafham Water SC 2019

UK Cadet Class Spring Series 2019

Grafham Water SC

Results are final as of 9:07 on June 5, 2019

Overall

Sailed: 14, Discards: 2, To count: 12, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Nat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Total Nett
1st Cadet Gold GBR 10012 Lia Fletcher Kali Karaskas Waldringfield SC/Stone SC 5.0 3.0 1.0 1.0 10.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (29.0 RET) (13.0) 1.0 3.0 71.0 29.0
2nd Cadet Gold GBR 10004 Phoebe Bradshaw Rhona Enkel Frensham Pond SC/Maylandsea 6.0 6.0 (11.0) (7.0) 2.0 4.0 4.0 3.0 2.0 3.0 4.0 7.0 3.0 2.0 64.0 46.0
3rd Cadet Gold GBR 8352 Cally Terkelsen Pippa Smith Stone SC 1.0 1.0 2.0 2.0 14.0 2.0 2.0 9.0 13.0 (29.0 OCS) (29.0 DSQ) 1.0 2.0 1.0 108.0 50.0
4th Cadet Gold GBR 9983 Hazel Whittle Gwen Thorogood Waldringfield SC 2.0 8.0 5.0 6.0 1.0 (11.0) 7.0 (13.0) 4.0 9.0 1.0 8.0 5.7 RDG 8.0 88.7 64.7
5th Cadet Gold GBR 10002 Katie Yelland Dom Rowell Frensham Pond SC 7.0 (11.0) (14.0) 3.0 8.0 6.0 6.0 2.0 8.0 7.0 2.0 9.0 4.0 4.0 91.0 66.0
6th Cadet Gold GBR 10051 Ethan Davey Alex Enkel Waldringfield SC/Maylandsea 10.0 (12.0) 6.0 4.0 9.0 5.0 3.0 (29.0 DSQ) 6.0 2.0 5.0 3.0 7.0 10.0 111.0 70.0
7th Cadet Gold GBR 9028 Elinor Watling George Little Frensham Pond SC 9.0 5.0 8.0 (11.0) 5.0 10.0 5.0 4.0 3.0 5.0 7.0 10.0 11.0 RDG (16.0) 109.0 82.0
8th Cadet Gold GBR 9994 Daisy Nunn Oscar Bush Waldringfield SC 4.0 2.0 4.0 8.0 11.0 19.0 9.0 5.0 (29.0 DNF) 8.0 (29.0 RET) 4.0 6.0 6.0 144.0 86.0
9th Cadet Gold GBR 8420 Rosie Targett Sophia Sfaxi Frensham Pond SC (12.0) 7.0 10.0 9.0 4.0 (12.0) 11.0 7.0 10.0 11.0 6.0 11.0 5.0 7.0 122.0 98.0
10th Cadet Gold GBR 9984 Ben Goult Alex McEwan Frensham Pond SC 13.0 9.0 (21.0) 5.0 16.0 7.0 8.0 8.0 7.0 4.0 (29.0 DSQ) 5.0 10.0 17.0 159.0 109.0
11th Cadet Gold GBR 9985 Olivia Gowland Harriet Thorogood Waldringfield SC 3.0 4.0 12.0 14.0 13.0 8.0 (22.0) 11.0 12.0 (15.0) 9.0 2.0 8.7 RDG 15.0 148.7 111.7
12th Cadet Gold GBR 9964 Yasmin Sfaxi Matteo Mancini Frensham Pond SC/Fishers Green 15.0 (16.0) 13.0 10.0 (18.0) 13.0 12.0 12.0 5.0 14.0 3.0 12.0 9.0 9.0 161.0 127.0
13th Cadet Gold GBR 9877 Hamish Collingridge Robert Stewart Waldringfield SC (20.0) 20.0 3.0 12.0 (29.0 RET) 20.0 16.0 6.0 11.0 18.0 8.0 6.0 9.3 RDG 14.0 192.3 143.3
14th Cadet Gold GBR 9982 Charlotte Leigh Tom Krailing Waldringfield SC 11.0 17.0 9.0 17.0 15.0 9.0 (21.0) 15.0 9.0 6.0 (29.0 DSQ) 14.0 14.0 12.0 198.0 148.0
15th Cadet Silver GBR 10003 Libbie Bush Imogen Mayhew Waldringfield SC 14.0 (21.0) 20.0 20.0 17.0 15.0 10.0 17.0 15.0 10.0 (29.0 RET) 15.0 16.0 13.0 232.0 182.0
16th Cadet Gold GBR 9020 Jessica Watling Lilly Buckton Frensham Pond SC 17.0 17.5 RDGa 16.0 15.0 19.0 (21.0) 14.0 16.0 20.0 20.0 (29.0 RET) 17.0 12.0 11.0 244.5 194.5
17th Cadet Gold GBR 10076 Hannah Carruthers Libby Daunter Frensham Pond SC 24.0 13.0 7.0 22.0 20.0 (29.0 UFD) 19.2 RDGb 19.2 RDGb 19.2 RDGb 19.2 RDGb (29.0 DSQ) 20.0 18.0 5.0 263.8 205.8
18th Cadet Gold GBR 8845 Toby Slump Emily Cullen Frensham Pond SC 19.0 14.0 19.0 13.0 7.0 17.0 17.0 19.0 14.0 12.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 267.0 209.0
19th Cadet Gold GBR 10001 Toby Bush Kemmel Thorogood Waldringfield SC 21.0 18.0 15.0 18.0 6.0 16.0 15.0 18.0 (29.0 RET) (29.0 DNC) 29.0 DSQ 18.0 29.0 DNC 29.0 DNC 290.0 232.0
20th Cadet Silver GBR 9027 Phoebe Barr Brandon Barker Royal Corinthian YC/Stone SC 18.0 15.0 22.0 (29.0 OCS) 12.0 3.0 (29.0 OCS) 29.0 OCS 18.0 17.0 29.0 DNC 24.0 29.0 OCS 22.0 296.0 238.0
21st Cadet Gold GBR 9378 Will Shepherd Tom Shepherd Frensham Pond 22.0 23.0 (24.0) 21.0 21.0 18.0 19.0 20.0 22.0 16.0 (29.0 DNC) 23.0 19.0 18.0 295.0 242.0
22nd Cadet Gold GBR 9977 Sam Goult Elliot Chapman Frensham Pond SC 16.0 22.0 17.0 16.0 (29.0 RET) (29.0 DNC) 13.0 10.0 17.0 21.0 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 306.0 248.0
23rd Cadet Gold GBR 9962 Ollie Mears Will Mears Royal Corinthian YC 8.0 10.0 18.0 (29.0 OCS) 3.0 14.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 314.0 256.0
24th Cadet Silver GBR 9673 Alana Corbett Monty Slump Frensham Pond SC (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 20.0 21.0 19.0 22.0 10.0 16.0 21.0 19.0 322.0 264.0
25th Cadet Silver GBR 9321 Ines Green Emilia Mayhew Waldringfield SC (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 18.0 14.0 16.0 13.0 29.0 RET 22.0 17.0 21.0 324.0 266.0
26th Cadet Silver GBR 7202 Emilia Hampton Jemima McMorris South Cerney SC (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 23.0 22.0 21.0 19.0 29.0 DNC 19.0 22.0 20.0 349.0 291.0
27th Cadet Silver GBR 10032 Amelia Mayhew Loulou Mayhew Waldringfield SC 23.0 19.0 23.0 19.0 22.0 22.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 RET 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 360.0 302.0
28th Cadet Silver GBR 9576 Edward Fletcher Charlie Bailey Waldringfield SC (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 21.0 20.0 29.0 RET 389.0 331.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com


Sailwave results for UK Cadet Class Spring Series 2019 at Grafham Water SC 2019

Sailwave results for UK Cadet Class Clemesen Nautilus Memorial Trophy at Grafham Water SC 2019

Sailwave results for UK Cadet Class Clemensen NautilusTrophy at Grafham Water SC 2019

     © 2021 UK National Cadet Class Association