Inland Championships 2019

Alton Water Sailing Club

Results are final as of 18:44 on September 24, 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Nat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Cadet Gold GBR 10051 Ethan Davey Alex Enkel Waldringfield SC/Maylinsea 3.0 (7.0) 1.0 5.0 1.0 1.0 18.0 11.0
2nd Cadet Gold GBR 9877 Hamish Collingridge Rhona Enkel Waldringfield SC 2.0 1.0 2.0 4.0 5.0 (9.0) 23.0 14.0
3rd Cadet Gold GBR 9994 Daisy Nunn Oscar Bush Waldringfield SC 4.0 (8.0) 5.0 1.0 7.0 2.0 27.0 19.0
4th Cadet Gold GBR 10002 Sam Goult Sarah McEwan Frensham Pond SC (10.0) 5.0 4.0 3.0 4.0 5.0 31.0 21.0
5th Cadet Gold GBR 9985 Olivia Gowland HarrietThorogood Waldringfield SC 1.0 2.0 6.0 6.0 9.0 (12.0) 36.0 24.0
6th Cadet Gold GBR 9984 Ben Goult Alex McEwan Frensham Pond SC 7.0 6.0 (11.0) 2.0 8.0 4.0 38.0 27.0
7th Cadet Gold GBR 9962 Ollie Mears Will Mears Royal Corinthian YC 9.0 10.0 3.0 (28.0 RET) 3.0 8.0 61.0 33.0
8th Cadet Silver GBR 9876 Isobel Stewart Tom Krailing Waldringfield SC 5.0 4.0 7.0 (28.0 RET) 10.0 7.0 61.0 33.0
9th Cadet Gold GBR 10001 Toby Bush Kemmel Thorogood Waldringfield SC 6.0 3.0 (13.0) 12.0 13.0 6.0 53.0 40.0
10th Cadet Silver GBR 10032 Amelia Mayhew Elouise Mayhew Waldringfield SC 8.0 9.0 (17.0) 7.0 12.0 13.0 66.0 49.0
11th Cadet Gold GBR 8845 Toby Slump Monty Slump Frensham Pond SC 13.0 21.0 (28.0 RET) 14.0 6.0 3.0 85.0 57.0
12th Cadet Silver GBR 10012 Edward Fletcher Charlie Bailey Waldringfield SC 11.0 11.0 12.0 13.0 11.0 (16.0) 74.0 58.0
13th Cadet Silver GBR 9983 Tristan Whittle Dominick McArdle Waldringfield SC 15.0 17.0 9.0 8.0 14.0 (21.0) 84.0 63.0
14th Cadet Gold GBR 9321 Ines Green Keira Barker Waldringfield SC 14.0 15.0 10.0 9.0 16.0 (19.0) 83.0 64.0
15th Cadet Gold GBR 10076 Hannah Carruthers George Cox-Olliff Frensham Pond SC 12.0 14.0 (28.0 RET) 28.0 RET 2.0 10.0 94.0 66.0
16th Cadet Gold GBR 9378 William Shepherd Tom Shepherd Frensham Pond SC 18.0 13.0 8.0 (28.0 RET) 22.0 14.0 103.0 75.0
17th Cadet Silver GBR 9027 Phoebe Barr Marni Musson Royal Corinthian YC (28.0 DSQ) 20.0 16.0 11.0 15.0 17.0 107.0 79.0
18th Cadet Silver GBR 8854 Ryan Harris George Little Frensham Pond SC 17.0 16.0 15.0 10.0 (24.0) 22.0 104.0 80.0
19th Cadet Silver GBR 9367 Tom Walker Ned Fairhurst Frensham Pond SC 19.0 12.0 14.0 (28.0 RET) 18.0 18.0 109.0 81.0
20th Cadet Gold GBR 10003 Libbie Bush Emily Krailing Waldringfield SC (24.0) 19.0 21.0 16.0 19.0 11.0 110.0 86.0
21st Cadet Gold GBR 9673 Alana Corbett Daisy Adams Frensham Pond SC 16.0 18.0 18.0 (28.0 DNC) 20.0 20.0 120.0 92.0
22nd Cadet Silver GBR 9028 Bridgitte Nee Sam Nee Frensham Pond SC 23.0 (25.0) 19.0 15.0 23.0 15.0 120.0 95.0
23rd Cadet Gold GBR 9382 Emilia Hampton Jemima McMorris South Cerney SC 21.0 (24.0) 23.0 18.0 17.0 24.0 127.0 103.0
24th Cadet Silver GBR 9371 Ethan Millar Thomas Pontet South Cerney SC 20.0 23.0 20.0 17.0 (26.0) 26.0 132.0 106.0
25th Cadet Silver GBR 8352 Megan McMorris Joshua Davidson South Cerney SC 25.0 22.0 (28.0 RET) 19.0 21.0 23.0 138.0 110.0
26th Cadet Silver GBR 7679 Mimi Slump Imogen Bush Frensham Pond SC/Waldringfield SC 22.0 26.0 22.0 (28.0 RET) 25.0 25.0 148.0 120.0
27th Cadet Silver GBR 9399 Sophie Marshall Fiona Nee Frensham Pond SC (28.0 RET) 27.0 28.0 RET 28.0 DNF 27.0 27.0 165.0 137.0

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

 

<!doctype html>

 

 

 

 

 

Inland Championships 2019

Alton Water Sailing Club

Results are final as of 18:48 on September 24, 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet Nat SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Cadet Regatta GBR 9964 Sophia Sfaxi Elliot Chapman Frensham Pond SC 1.0 2.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 10.0 7.0
2nd Cadet Regatta GBR 9042 Brandon Barker Kali Karaskas Stone SC 2.0 (4.0) 4.0 2.0 2.0 1.0 15.0 11.0
3rd Cadet Regatta GBR 9982 Chloe Morgan Emilia Mayhew Waldringfield SC (7.0) 3.0 2.0 1.0 3.0 6.0 22.0 15.0
4th Cadet Regatta GBR 9289 Robert Stewart Dylan McArdle Waldringfield SC 4.0 1.0 (8.0) 4.0 4.0 3.0 24.0 16.0
5th Cadet Regatta GBR 9241 Gwen Thorogood Sophie S-J Waldringfield SC 3.0 5.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 29.0 23.0
6th Cadet Regatta GBR 9510 Monty Hampton Finn Prendergast South Cerney SC 5.0 6.0 7.0 (8.0) 6.0 4.0 36.0 28.0
7th Cadet Regatta GBR 9034 Emilia Green Isabelle Miller Waldringfield SC 6.0 7.0 3.0 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 39.0 30.0
8th Cadet Regatta GBR 9083 Olivia McMorris Ava Roberts South Cerney SC (8.0) 8.0 6.0 7.0 7.0 7.0 43.0 35.0

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

 

CategoryResults
     © 2021 UK National Cadet Class Association